1398/12/12 17:44

نگرانی یا اضطراب ، دوست و دشمن ویروس کرونا

توسط مدیر / 0 نظر

ذهن ما تو شرایط مختلف و برحسب زمینه ای که تجربه میکنه فعال هست و تولیدات خودش رو داره. تولیداتی از جنس افکار، احساسات و تصاویر ذهنی. 

طبیعتا وقتی درگیر شرایطی هستیم که با یه واقعیت مرتبط هست و مردم در گوشه و کنار دنیا در موردش صحبت میکنن و ممکنه درگیرش شده باشن، پس باید به ذهن خودمون حق بدیم که نگران بشه، اضطراب تجربه کنه، تصاویر منفی و آزاردهنده رو بیشتر مرور و یادآوری کنه و افکاری را به همراه بیاره که تمایل نداریم سراغ ما بیان. افکاری از این قبیل که "ممکنه منم تو وضعیت خطرناکی قراربگیرم"، "شاید من هم به این ویروس مبتلا شده باشم"، "نکنه اطرافیانم که واسه من اهمیت دارن اعم از اعضای خانواده، همسر، فرزند یا دوستانم دچار ویروس یا بیماری بشن"، و بسیاری پیش بینی یا نتیجه گیری های منفی در مورد آینده.

درعین حال که این احساس نگرانی و افکار هشدار دهنده ما رو آزار خواهد داد اما در حقیقت مثل داروی تلخی خواهد بود که ممکنه در این لحظات کام ما رو تلخ کنه اما در نهایت به نفع ما خواهد بود چرا که قرار هست به ما مسیری رو نشون بده که باید در قبالش هوشیار باشیم و کارهایی را انجام بدیم. یعنی مهمترین ابزار ما واسه مراقبت از خود و آنچه که برای ما اهمیت داره ذهن ماست، همین ذهنی که برحسب شرایط نگران میشه، افکاری از جنس نگرانی تولید میکنه و سعی داره ما را رهنمایی کنه که تو این شرایط بهترین کار چیه (اضطراب بعنوان دشمن کرونا).

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

خب، حالا باید در قبال احساسات و افکار ظاهرا منفی که تو شرایط این چنینی و مواجهه با بیماری فراگیر تجربه میشه چکار کرد؟

مهمترین نکته اینه که بذاریم ذهنمون برحسب شرایط کار خودشو بکنه و در عین حال ماهم به کاری که توان انجامش رو داریم برسیم. 

نیاز داریم ذهنمون بیشتر از گذشته به ما هشدار بده و نگرانی تولید کنه چون سلامت جسم خودم و اطرافیانم واسم خیلی با اهمیت هست و الان باید در قبالش نسبت به گذشته کارهای مشخص و منظم تر و گاهی متفاوت تری رو انجام بدم. مشخص و منظم به این معنا که مثلا نیازه بعد هر کاری که انجام میدیم دستهامون رو بشوریم یا فاصله حداقلی را با دیگران رعایت کنیم. متفاوت به این معنا که مثلا اگه در گذشته برای صمیمیت بیشتر بطور حضوری به دیدن دیگران میرفتیم الان باز بخاطر ارزشی که برای ما دارن رفت و آمد حضوری رو برای مدتی کنسل کنیم و یا اینکه بخاطر خودمون و دیگران کمتر به تفریحات و علایق شخصی مثل مسافرت یا زیارت بپردازم.

راهکارهای پزشکی مشخص و ساده ای برای این شرایط توصیه شده که اجراش برای همه امکانپذیر هست و رعایت این توصیه ها زمان و انرژی بسیار زیادی هم نیاز نداره. 
اما یه نکته بسیار مهم اینه که فراموش نکنیم اگه خودمون فعالیت هدفمندی رو برای این روزها در نظر نگیریم ناخواسته تمایل بیشتری به ولگردی در دنیای مجازی پیدا خواهیم کرد که نتیجه اون چیزی نیست جز اینکه ذهنمون رو در اختیار امواج رسانه ای قرار میدیم تا شلوغتر بشه و در هرلحظه به سمتی حرکت کنه و  احساسات و افکار بی فایده ای رو تجربه کنیم که کارایی زیادی واسمون نداره. 
در نتیجه با احساس بی کفایتی تو این روزا خلق پایین تری رو تجربه میکنیم و همین چرخه احساسات و افکار منفی رو در ذهن ما شدت میبخشه به طوری که در نهایت از نظر جسمی هم بیشتر پذیرای انواع بیماری میشیم (اضطراب بعنوان دوست کرونا).

نتیجه اینکه :
اولا به ذهنمون احترام بذاریم، ازش تشکر کنیم و سعی نکنیم دنبال راهکارهایی باشیم که بطور مستقیم افکار و احساساتی که تو این روزا تجربه میشن و طبیعی هستن رو حذف کنیم.

ثانیا حتما علاوه بر توجه به رعایت توصیه های پزشکی، رفتار هدفمند برای خود تعریف کنیم و از فرصت های پیش آمده که قبلا کمتر امکان تجربش رو داشتیم، بیشتر در جهت پرداختن به بخش های ارزشمند زندگی استفاده کنیم.

برای گرفتن مشاوره روانشناسی تلفنی و مشاوره فردی اپلیکیشن تلیار را نصب کنید و یا به آدرس web.teleyare.com بروید و اولین تماس تلفنی خود را با مشاور و روانشناس منتخب خود بگیرید.

نوشته: روانشناس دکتر علی فراهانی

نظر (0)